EGTS GECT
West-Vlaanderen / Flandre-Dunkerque-Côte d'Opale
EGTS GECT
West-Vlaanderen / Flandre-Dunkerque-Côte d'Opale
EGTS GECT
West-Vlaanderen / Flandre-Dunkerque-Côte d'Opale
EGTS GECT
West-Vlaanderen / Flandre-Dunkerque-Côte d'Opale
EGTS GECT
West-Vlaanderen / Flandre-Dunkerque-Côte d'Opale
EGTS GECT
West-Vlaanderen / Flandre-Dunkerque-Côte d'Opale
EGTS GECT
West-Vlaanderen / Flandre-Dunkerque-Côte d'Opale
EGTS GECT
West-Vlaanderen / Flandre-Dunkerque-Côte d'Opale

Dorpen bij Buren, terugblik op onze ontdekkingsdag

25.10.2018

Op 16 oktober 2018 namen Fransen en Vlamingen deel aan de eerste van drie ontdekkingdagen in het kader van het Interreg V project Partons 2.0. 

In de Frans-Vlaamse regio verdwijnen steeds meer publieke en commerciële diensten en voorzieningen voor de inwoners. Wonen in dit landelijk gebied wordt hierdoor niet alleen moeilijker maar ook de sociale cohesie van de dorpen in de grensregio dreigt verloren te gaan. Hier en daar nemen inwoners echter zelf het heft in handen. Ze zetten initiatieven op die niet enkel gericht zijn op dienstverlening maar er ook voor zorgen dat mensen elkaar opnieuw kunnen ontmoeten. In de loop van 2018 en 2019 trekken we er drie keer op uit, samen met onze Franse buren. We wisselen de Franse bodem en de Westhoek met elkaar af en ontdekken zo burgerinitiatieven waarbij mensen zich engageren in de eigen streekontwikkeling.

Op 16 oktober 2018 trokken we er voor het eerst op uit onder slogan 'Dorpen bij buren'. Initiatives Rurales uit Hondschoote beet de spits af.  Hier nemen werkzoekenden verschillende  dienstverlenende taken op zich. Ze onderhouden tuintjes en voeren kleine herstellings- en onderhoudswerken uit bij publieke gebouwen. Sommigen werken in een strijkatelier en anderen in een kookatelier, waar de groenten en fruiten die ze geteeld hebben worden verwerkt. Onze groep kreeg een grondige uitleg over Initiatives Rurales en maakte een wandeling langs de verschillende ateliers: een molenaarswoning die dankzij de klusjesdienst als pelgrimshuis kon worden ingericht, een tweedehandswinkel, strijkdienst en een naaiatelier.  Op de middag genoten we van een heerlijke lunch klaargemaakt met producten van het huis door de ploeg 'catering' van Initiatives Rurales. 

Na de middag bezochten we ‘Dorpspunt’ in Beveren a/d IJzer. Dorpspunt, in handen van een groep bewoners van De Lovie, brengt buurtwinkel, dienstverlening, mobiliteit en ontmoetingsplek samen op één locatie. In deze buurtwinkel vind je producten van lokale boeren. De dorpelingen kunnen er terecht voor het uitvoeren van klusjes of ze lopen er gewoon binnen voor een koffie en een babbel. Dat sociale contact is belangrijk. Zo blijft het dorp leven en worden mensen met een beperking opgenomen in de dorpsgemeenschap. Het Dorpspunt in Beveren a/d IJzer is uniek in Vlaanderen en won reeds meerdere prijzen.

Onze groep werd er opgesplitst in twee: terwijl de ene groep het dorpspunt ging bezoeken, nam de andere groep deel aan een dialoogtafel en denkoefening over welke diensten noodzakelijk zijn in een dorp en welke initiatieven daartoe kunnen genomen worden. Vaak ging het over heel praktische zaken, zoals een ontbrekend bankautomaat, een rondreizende bibliotheek, een busverbinding waar je niet meer naartoe moet rijden met de wagen of de fiets. De groep die uitleg kreeg in het dorpspunt vernam hoe het punt gegroeid is en nog steeds ontwikkelt op basis van de noden van de klanten, hoe de interactie met de inwoners van het dorp verloopt en hoe trots en verantwoordelijk de medewerkers van het Dorpspunt zich voelen. De wafeltjes, die ter plaatse worden gebakken door de mensen van De Lovie, konden rekenen op succes.

 

 

 

 • France
 • .be
 • Région Nord Pas-de-Calais
 • Vlaamse Overheid
 • Département du Nord
 • Provincie West-Vlaanderen
 • Département du Pas-de-Calais
 • WVI
 • Dunkerque
 • Resoc Westhoek
 • Pays Cœur de Flandre
 • Pays des Moulins de Flandre
 • AGUR